Hakkımızda

Proje Hakkında

Ütaksis projesi, yüzde yüz yerli sermaye ve özel girişim ile kurulmuştur. Başlangıçta iki firmanın ortak çalışması ile yürütülen proje, zaman içinde daha etkin, hızlı ve istikrarlı büyümek adına marka ismi ile uyumlu olacak şekilde “Ütaksis Yazılım Teknolojileri A.Ş.” ismi ile yoluna devam etmektedir.

İlk etapta tıbbi cihaz üretimi için tasarlanan proje, daha sonra Savunma sanayi ve Otomotiv sektörünün kullanabileceği hale getirilmiştir. Projenin altyapısı son teknolojiler takip edilerek sürekli güncellenmektedir. Saha deneyimi ile son kullanıcılardan alınan talepler değerlendirmekte ve sektörün tabi olduğu regülasyonlar incelenerek geliştirilmektedir. Sektörel bazlı özel çözümler sunularak müşteri ihtiyaçları en etkin bir şekilde karşılanması hedeflenmektedir.

Günümüz dünyasında, uzaktan çalışma konsepti olarak hayatımıza giren modeli dikkate alınarak, internetin bağlı olduğu her yerden ve bütün işletim sistemleri ile uyumlu çalışabilecek şekilde mimari yapısı kurgulanmıştır. Güvenliğin ön planda olduğu bir dönemde çok katmanlı ve rol tabanlı IP erişim kısıtlaması ve VPN ile güvenli çalışma ortamı sağlanmıştır. İzlenebilirlik kapsamında ürünlerin sahadan toplanmasını gerektirecek kritik durumlarda, ürünü meydana getiren bütün parçalar ve parçalarda kullanılan malzeme tipleri ve üretim süreçlerinde çalışan personel ile bu personelin kullandığı ekipmanlara kadar takip yapılabilmektedir. Bu sayede kusurlu ürünler tespit edilerek çözüm odaklı bir yaklaşım sergilenebilmektedir.

Sağlık bakanlığı tarafından geliştirilen ve tıbbi cihaz üretici, ithalatçı ve kullanıcı konumunda olan bu alanda bütün sektörü dengeleyen ÜTS (Ürün Takip Sistemi) ile aktif entegrasyonu mevcuttur. Avrupa birliği tarafından yayınlanan MDR (Medikal Cihaz Tüzüğü) Avrupa Birliği'nin güncel Tıbbi Cihaz yönetmeliği ile tam uyumlu çalışmaktadır.

Savunma sanayi üreticileri için kritik durumda olan veri güvenliğini sağlamak ve internetten bağımsız kapalı devre çalışabilecek bir yapıya sahiptir. Kapalı devre çalışan sistem sayesinde dışarıdan gelebilecek saldırıların önüne geçilmiştir.

To Top